Merhaba dünya!

Herkese merhaba. En baştan söylemeliyim ki bu yazı sırf olsun diye yazılmış bir bloga başlama yazısı. Herhangi bir değerli bilgi içermediğini belirteyim. Biraz kendimden bahsedeceğim bu yazıda. Eğer “Banane La Senden” diyorsan hemen Ctrl + w tuşuna basmanızı öneririm. Eğer “Sanı Tanımak İsterim Yiğidim” diyorsan başlayalım.

7 Ağustos 1993 Yalova doğumluyum. 16 yaşımdan beri bu web tasarım, yazılım olaylarının içindeyim. Lise yıllarında Knight Online private server kurma hevesiyle başladım serüvene . Sonraları wordpress tabanlı bloglar ile yola devam ettim. Kendimi bir ultra hacker gibi hissettiğim bu dönemlerde yapabildiğim tek şey aslında basit bir paylaşımlı hosting yönetimi ve hazır yazılım kurulumlarıydı. Ama olsundu. Bizim dönemimizde bir web sitem var demek bir jete sahip olmaktan daha iyi bir intiba bırakabiliyordu. Neyse bu Knight Online private sunucumun bir web sitesi olmalıydı. Hazır scriptleri kurcalarken kendimi sunucuma özel panel yazarken buldum.Bu benim ultra hacker gibi hissettiğim dönem, yüzlerce oyuncusu olan sunucumun veritabanında bir hatayı ararken çökertmem ile son buldu. Bırakın hatayı bulup çözmeyi, tüm oyuncu verilerini kaybettim:(

Sonra nasıl oluyormuş bu web tasarım işleri diyerek araştırmaya koyuldum. Birçok webmaster formuna üye olarak yeni bilgiler ve çevreler edindim. Flash ile açtım gözlerimi kod dünyasına. html, css, js derken ucu bucağı görünmeyen bir yolda olduğumu farkettim. Çevremdeki birçok insana ve işletmeye şu anda görsem beni travmaya sokabilecek kadar kötü tasarımlara sahip web siteleri yaptım.

Yıllar yıllar geçti ve ben bugün bilgilerime çok daha yenilerini kattım. HTM5, CSS3, JS, Jquery, Bootstrap, PHP, React Native, frameworklar falan derken kendimi geliştirmeye çalıştım. Grafik tasarım konusunda da bilgi edinmeye çalıştım. Her ne kadar sevemesemde birçok firma için kurumsal kimlik çalışması ve ürün tasarımı hazırladım. Sadece tasarım ve yazılım ile bitmediğini anlayıp dijital ortamda pazarlamanın da önemine vardım. SEO ve Adwords(Google Ads) konularında da kendimi geliştirdim. Son zamanlarda ise React Native ile mobil uygulamalar geliştirmeye başladım. “Oldun mu?” derseniz eskisinden bir farkım yok. Hala olmadım. Teknolojinin bu kadar hızlı değiştiği günümüzde kimsenin “Ben oldum artık!” demeye şansı olmadığını anladım.

Neden bu sektörde olduğuma dair serüvenimi kısaca anlatmaya çalıştım sizlere. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. 

1 Response

Leave a Reply